ZAŁOŻENIA

Teatr Pneumatyczny -> O nas -> Założenia

Kilkuletnia działalność Teatru Pneumatycznego i wiele rozmów na temat tego, czym generalnie jest dla nas teatr, pozwoliły na określenie fundamentów, celów i wartości, które dostrzegamy w tym, co robimy.

To, jak widzimy Teatr Pneumatyczny, dobrze oddawałoby określenie TEATR IMPREZY. Dlaczego? Powodów jest kilka:

-> po pierwsze, chyba najoczywistsze: LUBIMY SIĘ RAZEM BAWIĆ,

-> po drugie, pragniemy, aby przestrzeń teatru była DLA WSZYSTKICH (NIE TYLKO JEGO CZŁONKÓW) MIEJSCEM ZABAWY I RADOŚCI,

-> po trzecie, jak na dobrej imprezie: teatr jest miejscem nawiązywania WSPANIAŁYCH RELACJI – tak poprzez ciało, ruch, jak i poprzez rozmowę w przerwie od tanecznych szaleństw,

-> i po czwarte: jak impreza, to na całego! Dla nas znaczy to, że nie tylko się bawimy, ale także pracujemy Z PEŁNYM ZAANGAŻOWANIEM, dając z siebie jak najwięcej i dbając o profesjonalizm wszystkich aktywności. Jesteśmy amatorami teatru, ale zdecydowanie stronimy od amatorszczyzny. Robimy na 100%, czasem głośno i mocno, jak młot pneumatyczny.

I właśnie na kształcie młota pneumatycznego oparliśmy skrócony schemat naszych założeń: fundamentów, narzędzi, celów oraz głównej istoty działalności Teatru Pneumatycznego…

Fundamenty, czyli wartości, od których wychodzimy w naszych aktywnościach. Rdzeniem Teatru są ludzie, a więc ZESPÓŁ – bez niego Pneumatyczny nie miałby racji bytu. Uchwytami, czyli czymś, na czym opieramy wszystkie działania, dążąc do czerpania frajdy z podejmowanych aktywności i robienia tego przy zachowaniu możliwie najwyższej jakości, są PROFESJONALIZM i KREATYWNOŚĆ.

Mamy już coś, co pozwala trzymać młot – czas na mięsko, czyli główny mechanizm. Nasz silnik, czyli zespół narzędzi, składa się oczywiście z więcej niż 5 elementów. Stwierdziliśmy jednak, że warto wymienić te z nich, które szczególnie dobrze opiszą charakterystykę tego JAK działamy. Są to: ZABAWA, INTERDYSCYPLINARNOŚĆ, PRACA Z CIAŁEM, AKCEPTACJA, MIĘDZYPOKOLENIOWOŚĆ.

Przechodzimy do dolnej części naszego mechanizmu (roboczo nazwanego silnikiem), czyli tej najbliżej wiertła – potencjalnie więc najbardziej widocznej. Bo trzeba widzieć CELE – nie sposób robić coś przez wiele lat, nie zadając sobie pytania PO CO TO ROBIĘ? Ma się rozumieć, zależy nam na przygotowywaniu dobrych spektakli – bez nich trudno mówić o sprawnie działającym teatrze – jednak długofalowe cele Pneumatycznego są nieco szersze. Pragniemy tworzyć przestrzeń, która zarówno dla naszych członków, jak i odwiedzających widzów, będzie możliwa do opisania jako TEATR DLA KAŻDEGO. Na różne sposoby, zarówno w działaniach wewnętrznych, jak i zewnętrznych, staramy się więc budować TEATRALNĄ SPOŁECZNOŚĆ. Wierzymy, że rozmaite formy zetknięcia z teatrem i innymi artystycznymi dziedzinami pozwalają na szeroko pojęty ROZWÓJ POPRZEZ SZTUKĘ

No i clou całości. Po co to wszystko? Do wiertła młotu pneumatycznego, czyli czegoś, co działa z ogromną energią i werwą, przypisaliśmy główną misję Teatru Pneumatycznego, a mianowicie: WSPÓLNY ROZWÓJ PRZEZ SZTUKĘ I ZABAWĘ. Każde ze słów tego hasła jest dla nas przeogromnie ważne.

rys. Olga Chełmińska

(kliknij lub najedź na element aby przeczytać więcej)

Profesjonalizm

Staramy się nieustannie rozwijać nasz warsztat i dawać z siebie jak najwięcej. Tworzymy teatr amatorski, ale nie znosimy amatorszczyzny.

Zespół

Bez zespołu nie ma teatru. Ludzie tworzący Pneumatyczny są jego fundamentem.

Kreatywność

Szukamy nieszablonowych rozwiązań w naszym warsztacie i podejmowanych działaniach. Pomaga nam w tym idea impro.

Zabawa

W teatrze szukamy oddechu. Zabawa pomaga nam się otwierać. Można nas chyba nazwać "teatrem imprezy" 🙂

Interdyscyplinarność

Łączymy różne gałęzie sztuki. Bawimy się m.in. tańcem, muzyką, sztukami wizualnymi.

Praca
z ciałem

Znaczną część naszej pracy podczas zajęć obejmuje praca z ciałem jako głównym narzędziem warsztatu aktorskiego, ale i ośrodkiem odpoczynku.

Akceptacja

Pneumatyczny to miejsce, w którym staramy się tworzyć przestrzeń dla ludzi z wielu środowisk, o rozmaitych poglądach i z różnymi doświadczeniami.

Międzypokoleniowość

Od początku istnienia zrzeszamy ludzi z różnych grup wiekowych - daje nam to możliwość dyskusji i uczenia się od siebie nawzajem.

Teatr dla każdego

Odcinamy się od ekskluzywności teatru. Chcemy tworzyć przestrzeń dostępną dla wszystkich. Jesteśmy więc otwarci na dołączające do nas osoby. Dbamy też o różnorodny repertuar, który pozwoli na znalezienie czegoś dla siebie niemal wszystkim widzom.

Rozwój poprzez sztukę

Teatr nie jest dla wyłącznie przestrzenią, w której możemy tworzyć ładne i interesujące rzeczy. Wierzymy, że poprzez działania teatralne sami stajemy się piękniejsi i wewnętrznie bogatsi.

Teatralna społeczność

Podczas działań teatralnych budujemy relacje nie tylko z członkami zespołu. Teatr ma być przestrzenią dialogu. Aktywnymi członkami naszej społeczności, m.in. dzięki "sieci historii", są też widzowie spektakli czy uczestnicy warsztatów towarzyszących.

Wspólny rozwój przez
sztukę i zabawę

Wszystkie elementy składowe naszej wizji działania teatru dałoby się pewnie zawrzeć w słowach: WSPÓLNIE, AKTYWNIE, Z RADOŚCIĄ. Wierzymy, że w ten sposób, poprzez TEATR i zaczynając od samych siebie, tworzymy lepszy, piękniejszy świat.