WARSZTATY DO SPEKTAKLI

Teatr Pneumatyczny -> Społeczność -> Warsztaty

Czym jest warsztat do spektaklu?

Od jakiegoś czasu do wybranych spektakli Teatru Pneumatycznego przygotowywane i proponowane widzom są warsztaty pedagogiczno-teatralne. Stanowią one odrębne byty artystyczne, z własną dramaturgią i dostosowaną do poruszanych zagadnień formą.

Warsztaty pozwalają na zmianę jednostronności komunikatu teatralnego oraz rozszerzenie treści zawartych w spektaklach. Możliwe jest korzystanie z nich także w oderwaniu od oglądania przedstawień, choć oczywiście zalecamy łączenie obu form. W czasie warsztatów uczestnicy stają się zarówno obserwatorami, jak i współtwórcami bazujących na teatrze ćwiczeń oraz działań performatywnych. Mają np. okazję przyjrzeć się perspektywom postaci spektaklu czy też zanurzyć się w świat powiązany ze scenografią lub muzyką przedstawienia.

Przecież to nie koniec świata

Warsztat do spektaklu Apokalipsa

W czasie warsztatu jego uczestnicy w twórczy sposób przyglądają się rozmaitym wizjom apokalipsy w sztuce i popkulturze, a także zastanawiają się nad tym, co może nią być w przypadku mijanych przez nas na co dzień ludzi. Osoby biorące udział w warsztacie mają szasnę odgrywać sceny, przygotowywać krótkie etiudy teatralne, rysować i sporo rozmawiać – wszystko po to, aby doświadczenie spektaklu Apokalipsa było jeszcze pełniejsze, a także, aby lepiej rozumieć i wspierać tych, którzy są wokół nas.

Trwający 2,5h warsztat skierowany jest do widzów powyżej 13. roku życia. Autorem scenariusza i prowadzącym jest pedagog teatru i reżyser Apokalipsy, Paweł Leszkowicz.

Superbohater

Warsztat do spektaklu Zagraj to, młody!

Celem warsztatu jest wspólne przyjrzenie się istocie superbohaterstwa. Czy, aby być superbohaterem, wystarczy mieć supermoce?

Łącząc ruch ze śpiewem i wspólną dyskusją, uczestnicy warsztatu próbują znaleźć własne pasje i talenty, czyli nieraz ukryte supermoce. Wspólnie zastanawiają się, jak można je wykorzystać w celu czynienia dobra.

Warsztat skierowany jest przede wszystkim do widzów między 6. a 10. rokiem życia (ale starsi z pewnością też się odnajdą). Autorem scenariusza i prowadzącym jest pedagog teatru i reżyser Zagraj to, młody!, Paweł Leszkowicz.