SIEĆ HISTORII

Teatr Pneumatyczny -> Społeczność -> Sieć historii

Czym jest sieć historii?

Sieć historii to jedno z narzędzi, które od 2021 roku wykorzystujemy do budowania teatru otwartego i opartego na dialogu. Tworząc przestrzeń sieci inspirowaliśmy się autorskim rozwiązaniem MoMA The Museum of Modern Art (więcej TUTAJ), zapożyczając formę badania doświadczenia publiczności i przenosząc ją na nasz grunt.

Sieć historii polega na oddaniu w ręce odbiorców naszych spektakli karteczek z nagłówkiem Przyszłam/przyszedłem na spektakl Teatru Pneumatycznego i…, które dokończone przez chętnych widzów i widzki mają szansę stać się nośnikiem wspomnień związanych z doświadczeniem teatru. Na karteczkach eksponowanych w pobliskiej scenie przestrzeni pojawiają się rozmaite podsumowania i impresje, zawarte zarówno w formie słów i rozbudowanych wypowiedzi, jak i rysunków oddających odczucia związane z obejrzanymi przedstawieniami.

Po co nam sieć historii?

W sieci historii nie chodzi nam tylko o szansę na otrzymanie komentarzy, ocen i recenzji realizowanych przez Teatr Pneumatycznych działań, którą dają często anonimowe wypowiedzi widzów. Oczywiście, jest to istotny walor, pozwalający zauważać, które elementy obieranego przez nas języka teatru trafiają do odbiorców i co możemy robić, aby spektakle dawały im jeszcze więcej radości, rozrywki i wzruszeń.

Kluczową wartość stanowi jednak sam fakt DIALOGU. Mamy wrażenie, że teatr i sztuka bardzo często nastawione są na jednostronny komunikat twórca-odbiorca. Sieć historii to niweluje. Pozwala na wymianę spostrzeżeń i doświadczeń, która ma szansę być kontynuowana i rozwijana przez kolejnych członków coraz szerszej teatralnej społeczności. Dzieje się to dzięki regularnemu eksponowaniu karteczek ze wspomnieniami, które po spektaklach zostawiają nasi widzowie. W ten sposób powstaje sieć, czyli coś więcej niż linia czy luźny zbiór wspomnień – to żyjące kłębowisko emocji i przemyśleń. Coraz częściej pojawiają się nawiązania między karteczkami z różnych spektakli. Sami widzowie zauważają, że doświadczenie teatralne nie zawsze musi być ściśle oparte na spektaklu jako takim, ale też na teatrze jako przestrzeni spotkania i wymiany doświadczeń – takich jak choćby nastrój, z jakim przychodzimy na spektakl lub z jakim wracamy do domów.

Wybrane wspomnienia z sieci historii

Nie sposób zaprezentować tutaj wszystkich wspomnień, które w ramach sieci historii zostawili widzowie spektakli Teatru Pneumatycznego. Dość powiedzieć, że karteczek ze wspomnieniami w tym momencie jest już ponad 300. Zamieszczamy więc wybrane historie/komentarze/rysunki – tak te napisane na poważnie, jak i stworzone w charakterze żartobliwym (przynajmniej takie mamy wrażenie). Podzieliliśmy je na kilka kategorii tematycznych, które powinny ułatwić przeglądanie. 

Niniejsza podstrona jest i regularnie będzie aktualizowana.