NAZWA

Teatr Pneumatyczny -> O nas -> Nazwa

Nazwa naszej grupy pochodzi od słowa PNEUMA (gr. πνεῦμα; trl. pneuma – tchnienie, duch), które w filozofii stoików wiąże się z aktywnym, dynamicznym czynnikiem/pierwiastkiem przeciwstawnym pierwiastkowi biernemu. 

W gnostycyzmie z kolei PNEUMA to duch (odmienny od duszy i ciała), który jest będącym źródłem oświecenia boskim elementem w człowieku.

Odniesienie do założeń filozoficznych PNEUMY (przy jednoczesnej świadomości pewnych uproszczeń) w dużej mierze determinuje nasze założenia i kierunki działania.

Jakie kierunki działania wyznacza nasza NAZWA?

AKTYWNOŚĆ I PORUSZANIE

Chcemy, by teatr poruszał. Nie zawsze musi to wiązać się ze wzruszeniami czy głębokimi przemyśleniami. Staramy się jednak podejmować tematy, które uważamy za ważne i które mogą stanowić przyczynek do dalszych rozważań i dialogu. Zachęcamy i samych siebie, i odwiedzającą nas społeczność, do tego, by nie pozostawać biernymi.

ODDECH

Chcemy, by w teatrze można było odetchąć. Staramy się, aby taką przestrzenią Teatr Pneumatyczny był zarówno dla widzów, którzy podczas spektakli mają szansę po prostu odpocząć i zdystansować się od codzienności, jak i dla twórców oraz uczestników warsztatów, którzy w teatralnej pasji mogą odnaleźć swój azyl i bezpieczną przestrzeń, w której można poczuć się wolnym.

ENERGIA I WERWA

Chcemy, by teatr był jak młot pneumatyczny. Aby bywał głośny, a przede wszystkim, by działał z pasją i werwą. I nie w celach egocentrycznych. Przeciwnie, swoją nieco rockową i imprezową energią pragniemy kruszyć mury, ściany i podłogi – w skrócie, wszystko, co nas dzieli. A wszystko to z radością i w aurze wspólnej zabawy.

Gdzie jeszcze można znaleźć PNEUMĘ?

Może nie wszyscy wiedzą, ale słowo PNEUMA pojawia się w Piśmie Świętym, a dokładniej w 3 rozdziale Ewangelii św. Jana. I właśnie to była główna inspiracja, do której sięgnął Paweł przy propozycji nazwy w 2018 roku. Jak podaje Biblia Tysiąclecia w przypisie do tłumaczenia fragmentu rozmowy Jezusa z Nikodemem, w języku greckim ten sam wyraz pneuma oznacza i wiatr, i ducha, a także Ducha Świętego. 

Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha.

J 3, 8 (Biblia Tysiąclecia)