IMPRO
Założenia + nasze występy
Najbliższe występy:
- IMPRO JESIENIARA | 05.10.2024, g. 19:00, Miejski Dom Kultury w Augustowie
Teatr Pneumatyczny -> Impro
O co chodzi w tym całym impro?
Impro (też: improv) to nurt teatralny, który, jak sama nazwa wskazuje, bazuje na improwizacji scenicznej. W krajach zachodnich istnieje od dziesięcioleci – w Polsce dynamicznie rozwija się od kilkunastu lat.
Wielu osobom impro może się wprawdzie kojarzyć (i słusznie) ze spektaklami komediowymi, jednak w rzeczywistości to coś więcej. Co ciekawe, na powstanie współczesnej formy improwizacji wpływ miał m.in. John Dewey (1859-1952), przedstawiciel progresywizmu pedagogicznego, który w procesie edukacji postulował i realizował zasadę uczenia się przez działanie. Obecnie znane nam impro i jego zasady to zasługa m.in. Violi Spolin i Keitha Johnstone’a.
Impro, w przeciwieństwie do klasycznie tworzonych sztuk teatralnych, zakłada odgrywanie scen bez wcześniej przygotowanego scenariusza. W przypadku widowiskowych form impro, opartych na występach przed publicznością, improwizatorzy korzystają z sugestii widowni (temat, miejsce, osoba), tworząc wokół nich sceny i całe spektakle.
Warto zaznaczyć, że w swoim ideowym założeniu impro nie musi wiązać się z występami przed publicznością. Może być ono wykorzystywane jako narzędzie warsztatowe, pozwalające na testowanie, uczenie się i zabawę w bezpiecznym środowisku. Impro stoi w kontrze do atakujących nas komunikatów o tym, że jesteśmy niewystarczający lub że nie możemy próbować, bo popełnimy błąd. Mówi się, że impro to świat, w którym nie ma „nie”.
Czego uczy nas IMPRO?
KREATYWNOŚĆ
Impro daje techniki, by poprzez zabawę móc ćwiczyć wyobraźnię oraz szybsze generowanie nowych rozwiązań.
OTWARTOŚĆ
Otwartość, której uczy nas impro, to nie tylko gotowość do nawiązywania nowych relacji, ale także zdolność do dawania sobie i innym przyzwolenia na popełnianie błędów.
UWAŻNOŚĆ
W impro uczymy się koncentracji zarówno na osobach, z którymi wchodzimy w interakcje, jak i na własnych pomysłach oraz doświadczeniach. Pomaga nam w tym m.in. zgłębianie świata różnymi zmysłami.
PEWNOŚĆ SIEBIE
Możliwość sprawdzenia się w działaniach (np. występy na scenie), których w innych kontekstach byśmy unikali ze względu na obawę przed krytyką, pozwala zobaczyć, że „nie taki diabeł straszny…”.
WSPÓŁPRACA
Nie da się dobrze improwizować bez sprawnej współpracy zespołu. Impro pomaga ćwiczyć m.in. ratowanie się w niełatwych sytuacjach scenicznych.
Impro a Teatr Pneumatyczny
Niemal od początku działalności Teatru Pneumatycznego zajęcia warsztatowe opieraliśmy m.in. właśnie na impro. Dzięki improwizacji nie tylko integrujemy się i czerpiemy frajdę z odgrywanych gier, ale także znacząco rozwijamy nasze umiejętności sceniczne. Łączymy impro z pracą nad ciałem, wykorzystując też inne bliskie teatrowi dyscypliny, takie jak drama czy taniec improwizowany. Rozwijane w ten sposób umiejętności znacząco zwiększają naszą samoświadomość i stanowią niebywale cenny kapitał – nie tylko sceniczny, ale także życiowy.
Impro pozwala zakopywać różnice międzypokoleniowe. Organizowany przez nas regularnie Impro day jest doskonałą okazją do spotkania i wspólnej zabawy uczestników prowadzonych przy Teatrze Pneumatycznym grup warsztatowych we wszystkich przedziałach wiekowych.
Na założeniach impro bazujemy też podczas pracy nad spektaklami – wykorzystujemy je w pracy nad rolami oraz w konstruowaniu scenariuszy przedstawień (w ten sposób powstała m.in. Apokalipsa).
Gramy też, oczywiście, spektakle improwizowane…
Występy improwizowane
Istotną część naszej performatywnej działalności stanowią występy improwizowane. Są nie tylko komediowym dodatkiem, ale jedną z podstawowych, obok regularnych spektakli teatralnych, form spotkania, które oferujemy widzom.
Wśród formatów impro, które realizowaliśmy, zarówno w formie stacjonarnej, jak i online, warto wymienić:
-> wieczory gier impro,
-> Lipa TV, czyli nasz autorski improwizowany show telewizyjny,
-> Improwizowaną bitwę na powerpointy
-> impro bazujące na poezji i filmach,
-> pełnowymiarowe spektakle improwizowane.
Jeśli chcesz nauczyć się improwizować i rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, zajrzyj do zakładki ZAJĘCIA.
Osoby, które chcą ćwiczyć impro, ale nie mogą uczęszczać na zajęcia w Augustowie, bo są np. z Białegostoku, gorąco zapraszamy do naszej zaprzyjaźnionej grupy Kalokagathia Impro/Teatr Lab.